2 sonuçtan 1 ile 2 arası
 1. #1
  forumART
  Durumu: Offline
  Üyelik tarihi: Oct 2012
  Yer: ANKARA
  Mesajlar: 2.495
  Points
  122.288.568.07

  Konaklama ve Pansiyon Tipleri

  Motel Nedir ...


  Motorlu taşıtlarla yolculuk edenlerin barınmalarını. arabalarını park etmelerini ve başka ihtiyaçlarını karşılamak için işlek kara yolları üzerinde yapılmış otel.


  Otel Nedir ...  Yolcu ve turistlere geceleme imkânı sağlamak. bunun yanında yemek. eğlence gibi türlü hizmetleri sunmak amacıyla kurulmuş işletme:


  Hotel Nedir ...


  HOTEL (ingilizcedehotel.türkçede otel)
  otel ile aynı.

  Apart Otel Nedir ;

  Sahibi Tarafından İşletilen . İstenilen Kişiye Her An Ulaşılabilinen. Sohbeti . Yemesi . İçmesi Ev Havasında Geçen. "Farklı " Olan. Bir Ahbap . Arkadaş Evine Gidilmiş. Konuk Olunmuş Hissi Veren. Tasarımı Ve Tarzı Olan Kendine Has ve Özgü Olan. Bir Yerin Taklidi Olmayan. Ayrıldığınızda . Kalbinizin ve Ruhunuzun Kaldığı Yer Olan. Temiz. Hijyen Kurallarına Uygun Olan. İlgi ve Merak Uyandıran. Otel Atmosferini Yaşatan Yerdir.
  Müşterilerin kendi yeme ve içme gereksinimini karşılayabilmek için gerekli malzemeler ile donatılmış bağımsız apartman veya villa tipinde inşa edilmiş ancak otel gibi işletilen konaklama tesisi.

  Konaklamanın kendine servis yapılan daireler halinde gerçekleştirildiği otel. Müşteriler. dışarıdan yiyecek hammaddesi aldıkları takdirde dairede mevcut eşya ve araçlarla örneğin. yemeklerini yapıp yiyebilirler.


  Pansiyon Nedir ?

  Küçük Oteller için kullanılan bir terim. Kimi derecelendirme sistemleri bir yerin otel olarak kategorize edilebilmesi için asgari koşullar şart koşar. bunların karşılanmadığı hallerdeyse ilgili yere pansiyon adı verilir. Pansiyon nedir Pansiyon nedir Pansiyon nedir? .Yarım Pansiyon Nedir. Tam Pansiyon Nedir. Pansiyon ne demek. Herşey dahil Nedir. Ultra Herşey dahil Nedir. Pansiyon tanımı.Pansiyon örneği.Pansiyon türleri.Pansiyon nelerdir.Pansiyon hakkında. Pansiyon tarihi. Pansiyon nerede. Pansiyon ne zaman. neden. nasıl. niçin. anlami nedir. ne denir. nerde. niye. ne demektir.
  konaklama tesisi olarak planlanıp inşa edilen. basit. müşterilerin kendi yemeklerini kendileri yapabilme imkanı bulunan. en az beş odalı tesislere denir. pansiyonlar aile pansiyonu ve turistik pansiyon diye ikiye ayrılır.

  Aile pansiyonu : turistik yörelerde ailelelerin kendi evlerinin kullanmadıkları odalarını turistlerinihtiyacını karşılayacak şekilde düzenlemeleri ve kiralamalarıyla oluşan aile işletmesidir.

  Turistik pansiyon : konaklama tesisi olarak planlanıp inşa edilen profesyonel anlamda işletilen konaklama tesisleridir.

  Pansiyonların genel özellikleri şöyledir :
  1. giriş holü. idare ünitesi ve emanet hizmeti.
  2. oturma. yemek ve kahvaltıihtiyacını karşılayacak yeterli kapasitede bir salon.
  3. mutfaklarında ihtiyaca cevap verecek kadar buzdolabı. pişirme ve ızgara donanımı. bulaşık yıkama ve malzeme depolama yerleri. servis malzemeleri olmalıdır.


  Yarım Pansiyon Nedir ? :

  Yarım Pansiyon. Otel. Pansiyon. Butik Otel. Apart Oteller de uygulanan sabah kahvaltısı ve akşam yemeği konaklama ücretine dahil olan müşteri ağırlama uygulamasıdır.
  Tam Pansiyon Nedir ? :

  Tam Pansiyon. Otel. Pansiyon. Butik Otel. Apart Oteller de uygulanan Sabah Kahvaltısı Öğlen yemeği. Akşam yemeği konaklama ücretine dahil olan müşteri ağırlama uygulamasıdır.
  Herşey Dahil Nedir ? :

  Herşey Dahil Konaklama. genelde yıldızlı otellerde uygulanan Sabah Kahvaltısı Öğlen yemeği. Akşam yemeği ve sabah kahvaltısından itibaren akşam saat 23.00 a kadar tüm yiyecek içecek. yerli alkollü ve alkolsüz içki ve bir çok sportif faaliyetlerinden faydalanılan konaklama ücretine dahil olan müşteri ağırlama uygulamasıdır.
  Ultra Herşey Dahil Nedir ? :

  Ultra Herşey Dahil Konaklama. genelde yıldızlı otellerde uygulanan Sabah Kahvaltısı Öğlen yemeği. Akşam yemeği ve sabah kahvaltısından itibaren akşam saat 02.00 a kadar tüm yiyecek içecek. yerli alkollü ve alkolsüz içki ve bir çok sportif faaliyetlerinden faydalanılan konaklama ücretine dahil olan müşteri ağırlama uygulamasıdır.
  Otel:

  İnsanların belirli bir ücret karşılığında geçici olarak konakladıkları ve beslenme ihtiyaçlarını karşıladıkları yerlerdir.

  Günümüzde insanlar hep hareket halindedir. Bir yerden bir yere gidip gelmektedirler ve gittikleri yerlerde uzun süreli veya kısa süreli kalmak zorundadırlar. Konakladıkları yerler ise ya tanıdıklarının evleri yada güvenli buldukları yerlerdir.

  Daha sonraları daha sık gidip gelmeye ve ticaret yapmaya başlamışlardır. Bu arada eşyalarını koymak için güvenli yerler ihtiyacı hissetmiştir. Bunun için hanlar kervansaraylar yapılmıştır.

  Bugün şehirlerimizde kasabalarımızda bir çok otel vardır.

  Bunlar arasındaki farklılık kimlere hizmet sunduğudur. Gelir düzeyi düşük olanlar ucuz otelleri yüksek olanlar ise lüks otelleri tercih etmektedirler.

  Oteller Turistik Belgeli Oteller ve Turistik Belgesiz Oteller olmak üzere ikiye ayrılır.

  Turistik Belgesiz Oteller yerel yöneticiler tarafından kontrol edilir. Turistik Belgeliler ise Turizm Bakanlığı tarafından kontrol edilir.


  Bu oteller Bir İki Üç Dört ve Beş Yıldızlı olmak üzere 5`e ayrılır.
  Bunların özelliklerini şöyle sıralayabiliriz.
  Bir Yıldızlı Oteller
  -En az 10 oda
  -İyi Düzenlenmiş Resepsiyon Lobi
  -Oturma Salonu
  -WC`ler
  -Kahvaltı Salonu
  -Yönetim Masası.


  İki Yıldızlı Oteller(Bir Yıldızlıya ek olarak)  -En az 20 Oda
  -Odalarda Telefon
  -İçki servisi için büfe


  Üç Yıldızlı Oteller(İki yıldızlıya ek olarak)  -En az 30 oda
  -Yönetim odaları
  -İçki servis ve oturma odaları
  -Asansör ısıtma ve soğutma sistemleri
  -Müzik Yayını
  -Toplantı Salonu


  Dört Yıldızlı Oteller(Üç yıldızlıya ek olarak)  -En az 70 oda
  -Banyolarda küvet
  -Birinci sınıf lokanta
  -Çamaşır yıkama ve ütüleme servisleri
  -Eğlence müzik ve serbest zamanları değerlendirme merkezleri
  -Oda Servisi
  -Müşteri hizmetleri servisi
  -Berber ve kuaför
  -Odalarda TV


  Beş Yıldızlı Oteller(Dört Yıldızlılara Ek Olarak)  -En az 100 oda
  -Bütün odalarda kasa
  -Garaj
  -Yüzme Havuzu
  -Gece kulübü ve diskotek
  -24 saat oda servisi
  -Yatak odalarında ses geçirmezlik

  Turistik Belgeli Otellerin ve Turistik Belgesi Olmayan Otellerin Karşılaştırılması

  a. Sorumlu Oldukları Makam Açısından
  Turistik Belgesi Olanlar Turizm bakanlığınca denetlenir ve bu bakanlığın yönetmeliğine tabidir. Olmayanlar ise bölgesel yönetmeliklerce denetlenir.

  b.Hizmet Yönünden
  Turistik belgesi olanlarda hizmet eğitim görmüş profesyonel kişilerce yapılır.

  Ayrıca oteller motel pansiyon hotel ve tatil köyleri gibi çeşitlere de ayrılır.

  Motel:Yerleşim yerleri dışındaki kara yolu güzergahı mola noktaları veya yakın çevresinde olan konaklama yerleridir.

  Pansiyon:Yeme içme hizmeti veren müşterinin kendi yemeğini pişirmesine olanak sağlayan işletmelerdir. Turistik ve aile pansiyonu olmak üzere iki çeşittir.

  Hotel: Gençlik hizmetlerine yanıt verecek en az 10 odalı yeme içme tesisleridir.

  Tatil Köyleri doğal güzelliklere ve tarihi yapılı yerlere kurulurlar en az 60 odalıdır. 2. #2
  Durumu: Offline
  Üyelik tarihi: Oct 2012
  Mesajlar: 1.256
  Points
  18.060.66
  tatile çıkmadan önce bilinmesi gerekenler

  hayat denilen şey bir ipin ucunda
  kaybedilenler gelmiyor bu oyunda


Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0 PL2